Özel Arama

Yüzme havuzu Etiketleri: , , , , .

Yüzmede nefes alma verme tekniği

yuzme nefes teknikleri

Az sonra anlatmaya gayret edeceğimiz nefes alma tekniklerinin, sudaki ritmik hareketleri daha kolay yaparak hızlı yüzmenize yardımcı olacağını umut ediyoruz. Zira, kolay ve hızlı yüzme için doğru şekilde nefes alıp vermek oldukça önemlidir.

Suda doğru şekilde nefes almak için pratik yapmanız gereklidir, fakat tekniği öğrendikten sonra performansınızın daha da geliştiğini göreceksiniz. Ritminizi muhafaza ederek zamanı en iyi şekilde değerlendirmek yarışmalarda ve profesyonel yüzmede oldukça fazla ehemmiyet arz ediyor elbette. Ancak spor amaçlı gündelik yüzme faaliyetinizin daha keyifli olması için bu yöntemleri uygulamakta da yarar var.

Kravl tekniği (serbest stil): Bu teknikte en iyi nefes alma yöntemi, başın sağ veya sola çevrildiği pozisyondur. Nefes elin biri kulaçtan geri çekilirken alınır. Burun veya ağızla su altında iken, yüz havuzun dibine bakarken nefes verilebilir.

Kelebek stili yüzmede: Kelebek stili yüzmede nefes alma zamanı, diğer tekniklere göre daha kısadır. Bu çeşit yüzmede eller aşağıya doğru hareket ederken göğsün altına gelince, vücut otomatikman yukarı kalkar. Bu esnada baş su dışına çıkınca nefes almak gerekir. Vücut su altına girince de nefes vermek icap eder.

 • Yüzümüz suyun içinde iken dudaklar kapalı olmalıdır. Suda burnumuzdan nefes vermemiz mümkündür, ağzı açmamak gerekir.
 • Yüzümüz suya girerken, suyun burnumuza girmesini önlemek bir miktar nefes verilebilir.
 • Suda nefesi birden vermek yerine, yavaş yavaş vermek gereklidir.
 • Su altında nefesinizi tamamen tüketememiş iseniz, yüzünüz su üstüne çıkar çıkmaz, ağız ve burunla hızlıca nefes verip, nefes almaya çalışabilirsiniz.

Diğer yüzme teknikleri için nefes tekniği

Tek-Kol Sondası: Serbest stil yüzmede uygulanan bu nefes alma tekniğinde, kulaç atılan kolda nefes almak gerekir. Sonda yapılırken, ellerden biri (sözgelimi sağ el), hareketsiz şekilde düz tutulur. Kulaç sadece sol el ile yapılmalıdır. Çene sağ omuza yaslı biçimde olmalı, sol el eski pozisyona getirilirken, sağ omuz üzerinden bakılır. Bu pozisyonda, yüz aşağıya havuzun dibine doğru bakar. Kolun eski pozisyonuna gelmesi aşamasından sonra, kol suya girer. Vücut, kol suya girerken bu sefer sola tarafa doğru yuvarlanır (döner).  Yüz suyun dışına doğru döner ve nefes alınır. Sol kol kulacın tamamlanması ile kalça kısmına erişir. Yüz suyuna altında nefes verir.

Yan sonda: Bu teknikte, kol başın yukarısına gelecek şekilde sol tarafa doğru uzanır. Sağ kol yanda dinlenme durumundadır. Baş, sol kola doğru ve havuzun dibine doğru bakar. Bu esnada karın havuzun yan duvarına doğru bakar.  Bu esnada ayakların çalışması ile vücudun batması engellenir. Aynı anda sol kol aşağı doğru itme haraketi yapmalıdır. Nefes yüz su altında iken verilir, ihtiyaç halinde sağa dönülerek nefes alınır. Sondalar sol tarafa doğru uzanırken gerçekleştirilir.

Nefes teknikleri konusunda okuduğunuz bu makale sonrası yapacağınız alıştırmalar, suda ritminizi koruyarak dayanıklılığınızın artmasını sağlayacaktır.
İlgili Aramalar:

yuzme nefes teknikleri (26),yüzmede nefes teknikleri (19),havuzda yüzme teknikleri (13),yüzme (12),su altında nasıl yüzülür (10),yuzerken nefes alıp verme (9),yüzmede nefes (8),yüzerken nefes nasıl alınır (8),yüzmede nefes tekniği (8),yüzmede nefes alma teknikleri (7)

Yüzme Havuzu Konusu: "Yüzmede nefes alma verme tekniği"
Yüzme Havuzu Kategorisi: Yüzme Teknikleri

Yüzme Havuzu-Ankara-İstanbul-İzmir… » Yüzme Teknikleri » Yüzmede nefes alma verme tekniği

2 Yorum: "Yüzmede nefes alma verme tekniği"


 1. damla kurulan diyor ki:

  bende havuzda gidiyorum ve çok güzel

 2. muammer türk diyor ki:

  anlatımlarınızı resimli olarak yapılırsa daha faydalı olacağını düşünmekteyim.
  İyi günler.Cevabınız