Özel Arama

Yüzme havuzu Etiketleri: , , , , , .

Kurbağalama yüzme tekniği, Kurbağalama nasıl yüzülür?

Kurbağalama nasıl yüzülür diye soran yüzme severler için kurbağalama yüzme tekniği konusunu işliyoruz. Uzun bir geçmişi olan kurbağalama yüzme tekniği, yıllar içinde değişikliklere uğradı. Meraklıları için kurbağalama yüzme tekniği ve kurbağalama nasıl yüzülür konusu detayları:
kurbagalama nasil yuzulur


Yüzme teknikleri (serbest, sırt üstü, kelebek) arasında kurbağalama yüzme, en ilginç olanıdır. Kimileri için öğrenmesi çok kolay olan kurbağalama stili yüzme, kimine göre ise öğrenilse bile pek keyif vermeyen bir tarzdır.

Peki kurbağalama nasıl yüzülür? Kurbağalama stilinin en temel özelliği yan-dairesel kol çekişleri ile ayak itişleridir. Kurbağalama yüzme tekniğinin diğer tekniklerden en önemli farkı ayak vuruşunun çok önemli olmasıdır. Diğer yüzme stillerinde göre kurbağalamadaki ayak itmesi çok daha fazla etkilidir. Kurbağalama yüzmede kulaçlar (modern bazı stiller hariç) ve ayaklar tamamen suyun içinde hareket eder. Su direncinin fazlalığından ötürü kurbağalama yüzme diğer stillere göre doğal olarak daha yavaştır. Ayrıca ayaklar birbirine bitiştirilmez ve baş her kulaç sonrasında su yüzüne çıkarılır. Kurbağalama yüzmek iiçin her kulaca bir ayak vuruşu ile destek olunur. Kurbağalama yüzmede palet kullanılamaz.

Bu kadar farklı özellik bulunması doğal olarak kurbağalama yüzmeyi kimileri için tercih sebebi yaparken, kimilerini kendisinden soğutmakta. Yüzme yarışlarına dikkate ederseniz kurbağalama yüzenlerin diğer tekniklerde yarışmadıklarını görürsünüz. Zira farklı anterman metodları ve kas yapısı oluşturan kurbağalama yüzme, diğer yüzme teknikleri ile farklılıklar oluşturmaktadır.

Değişik alt stilleri (klasik, dalga, ondüla, vs.) olmasına rağmen kurbağalama yüzme stilinde temelde aynı hareketler yapılır. Kurbağalama yüzme stilinin inceliklerine yuzmehavuzum.info olarak bakarsak her kulaçta kısa bir süre vücut su yüzeyine tam olarak paralel hale gelir yani kollar ileri doğru, baş iki kolun arasında, bacaklar düz ve bitişik. Sonraki kulaçta öncelikle dışa, daha sonra içeri doğru bir hareket mevcuttur ve kulaç başlangıçtan sona doğru hızlanır. Söz konusu hareket vücut tekrar su yüzeyine paralel hale gelinceye kadar sürer. Kurbağalama stilde kalçalar sürekli su yüzeyine yakın durumdadır ancak dibe batmaz. Ayakla yapılan itmeyi müteakip bacaklar bitiştirilir ve ayak parmak uçları geriyi gösterir pozisyona gelir. Başın hareketi ise suyun içinde ve dışında olmak üzere çene göğüse değecek şekilde bulunur.

Kurbağalama stilleri içinde dolfin (yunus) tarzı bir tarz da mevcuttur. Vücudun kelebek gibi dalgalandırıldığı bu yöntemde ayak vuruşu yapılırken, başın kolların arasından aşağı doğru inmesi ile vücutta aerodinamik bir hareket oluşur ki bu dalgalı stil daha verimli yüzmeyi sağlar.

Kurbağalama stili yüzmede burna veya kulağa kolay kolay su kaçmaz ve yüzerken önünüzü görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz temponuzu rahatlıkla ayarlayarak hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz. Stili doğru öğrenmediğiniz durumlarda veya kendi kendinize öğrenmeye çalışırsanız belinize ve dizlerinize zarar vermeniz de olasıdır. Bundan başka havuzun kenarlarında yüzdüğünüz takdirde yan duvara değmeniz, kulvar kenarında yüzdüğünüzde yan kulvardaki kişiye ayağınızın dokunması muhtemeldir. Bu nedenle profesyonel destek almanızı tavsiye ediyoruz.
İlgili Aramalar:

kurbağalama nasıl yüzülür (42),kurbağalama yüzme (23),yüzme stilleri ve açıklamaları (6),kurbağalama yüzme teknikleri (5),kurbağa nasıl yüzülür (5),nasıl yüzülür (5),kurbağalama yüzme nasıl yapılır (4),kurbağalama yüzme tekniği (4),kurbağa stili nasıl yüzülür (3),kurbağa yüzme tekniği (3)

Yüzme Havuzu Konusu: "Kurbağalama yüzme tekniği, Kurbağalama nasıl yüzülür?"
Yüzme Havuzu Kategorisi: Yüzme Teknikleri

Yüzme Havuzu-Ankara-İstanbul-İzmir… » Yüzme Teknikleri » Kurbağalama yüzme tekniği, Kurbağalama nasıl yüzülür?

2 Yorum: "Kurbağalama yüzme tekniği, Kurbağalama nasıl yüzülür?"


  1. umut diyor ki:

    çok bilgi aldım kurbağalamayı bili yordum ama birkaç eksik bilgi vardı onları da öğrendim

    1. umut diyor ki:

      vay be herkesin yorumunu beklerimCevabınız